Warsztat klasycznego śpiewu północno-indyjskiego

Miejsce: Galeria Mieszczańska, sala wystawowa, lokal 165 / [Hala Targowa, piętro I]

Prowadzący: prof. Subhendu Ghosh

Podczas warsztatów wszystkie treści tłumaczone będą na język polski.

Termin: 13 lipca, sobota, godz. 12:00-14:00

Ilość miejsc: 10

Osoby zainteresowane prosimy koniecznie o kontakt: 
galeriamieszczanska@gmail.com lub telefoniczny: 606-913-810.

WSTĘP WOLNY!


Prof. Subhendu Ghosh jest założycielem i dyrektorem Pratidhwani, popularnej organizacji kulturalnej, która od 25 lat tworzy muzykę i sztuki teatralne na rzecz ruchów ludowych w Indiach.

Od 2011 r. współpracuje z Instytutem Studiów Azjatyckich. We Wrocławiu występował dwukrotnie: jako gość specjalny Katedry Muzykologii poprowadził prezentację dotyczącą klasycznej muzyki indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (2011) oraz wystąpił z koncertem i warsztatem w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu podczas II edycji Wystawy Nieznane Oblicza Hinduizmu organizowanej przez Instytut Studiów Azjatyckich i Muzeum Etnograficzne (2011).

Jest doktorem biofizyki i wykładowcą na Uniwersytecie Delhijskim. Angażuje się w badania nad przyswajaniem przez człowieka schematów i wzorów, a zwłaszcza motywów muzycznych, takich jak ragi i tale. Aktywnie działa na rzecz kultury, uważając ją za ważne narzędzie szerzenia sprawiedliwości i zmian społecznych. Jego organizacja Pratidhwani organizuje skierowane do młodzieży i studentów warsztaty kulturalne, podejmując tematy wartości, integralności człowieka oraz obowiązków społecznych.

Amatorsko zajmuje się także dramaturgią. Ma na swoim koncie występy zarówno w roli aktora, jak i reżysera na ulicach i scenach teatralnych w Delhi i innych miastach Indii. Jego sztuki są inspirowane życiem i codzienną walką z przeciwnościami losu. Prof. Subhendu Ghosh podejmuje w nich różne tematy, od walki o wolność, przez edukację, tematy związane z płcią, systemem kastowym, po problemy młodzieży. Poprzez sztukę wyraża swoje zaangażowanie społeczne. Wyjątkową cechą jego sztuk jest czerpanie z form ludowych, zwłaszcza muzyki i tańca. W sztukach Prof. Subhendu występowali m.in. członkowie plemienia Bhil z środkowo-zachodnich
obszarów Indii.

Prof. Subhendu Ghosh zaaranżował również muzykę do filmów, m.in. „Imagine Kalpana”, krótkometrażowego obrazu o życiu wielkiego bojownika o wolność Kalpana Dutta (Joshi) produkcji Doordarshana, „Asli Azadi”, filmu dokumentalnego o kobietach walczących o wolność, oraz „Apne haque ke liye”, dokumentu o wytwórcach lin w parku narodowym Rajaji. Jego dziełem jest także oprawa muzyczna sztuki „Andorra” oraz baletu „Azadi ke Taraane”.
Wielokrotnie występował przed publicznością w Indiach, Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji i Stanach Zjednoczonych. Kierował pracami nad albumem z tradycyjnymi gazelami, zatytułowanym „Sab Rango Ka Samavesh”. Ma też na swoim koncie album z popularnymi pieśniami wyzwoleńczymi pt. „Jaga Sara Sansar”, a także płytę z pieśniami ludowymi.
Kreator stron www - szybka strona internetowa