STRUKTURY i EKSPRESJE - wystawa malarstwa Jacka Zająca

Pejzaż jest tematem podejmowanym przez artystów od starożytności. Czy można zainteresować nim widza? Malarstwo Jacka Zająca przekonuje nas, ze tak!

Ulotność wrażenia, zmienność światła, które tak intrygowało impresjonistów, połączone zostało z nastrojem tajemniczości i melancholii polskich symbolistów. Nagrzane słońcem łąki i pola, poddające się wiatrowi dojrzale kłosy, zasypane śniegiem polne drogi - jakież te widoki znajome, a jednak pełne smaku. A wszystko to malowane bez żadnej egzaltacji, zbędnych fajerwerków formy. Kompozycje jego obrazów są starannie wybrane z krajobrazu, a nie zbudowane sztucznie w pracowni. Paleta artysty prezentuje całą gamę niuansów kolorystycznych, zestawień i przejść, które stanowią o sile wyrazu tego malarstwa. Obrazy malowane są wyraźnym duktem pędzla co powoduje, że nie mamy wrażenia fotografii, ale czegoś więcej; rozedrganej, dynamicznej rzeczywistości.

Jacek Zając łączy w sobie cechy rzadkie u tak młodego artysty, jak doskonale opanowanie warsztatu - w czym niewątpliwie pomogło mu podpatrywanie osiągnięd naszych wielkich malarzy z przełomu wieków, miedzy innymi Juliana Fałata i Jana Stanisławskiego. To fundament ,na którym można rozwijać własną wizję malarską. Będzie to procentować - mam nadzieję - kolejnymi niezwykłymi wystawami malarstwa Jacka Zająca. [Małgorzata Malinowska-Klimek, historyk sztuki]

Obrazy Jacka Zająca zdradzają wysoką wrażliwość na kolor i wielki potencjał . Sięga on do metod wypracowanych przez największych mistrzów, ale robi to w sposób indywidualny. Prace są świeże, dynamiczne, pełne radości z nuta nostalgii i zachwytu nad dziewiczą naturą. Wybór formatu, sposób rozłożenia plam barwnych, sprawia , że prace nabierają innego dźwięku w obliczu tysięcy łatwych typowych "landszaftcików". [Joanna Pawełko]

Wystawiał z wieloma uznanymi nazwiskami takimi jak: Bebłot Marek, Andrzej Czarnota, Ewa Jedryk-Czarnota, Roman Kalarus, Janusz Karbowniczek, Piotr Kossakowski, Elżbieta Kuraj, Halina Lerman, Jerzy Łakomski, Józef Marzec, Barbara Popczyk, Jacek Sarapata, Gieorgij Safronow, Tadeusz Siara, Stanisław Stach, Janina Świtała, Ryszard Twardoch, Ireneusz Walczak.

WSTĘP WOLNY!

Relacja:

Zapowiedź:

Kreator stron www - szybka strona internetowa